16:27, 22 березня
Що таке корисна пропаганда і як вона застосовується
Що таке російська пропаганда - українці вивчили вже досить непогано. Але чи існує інша пропаганда, яка може бути корисною для країни, що захищається від агресії та виборює свої законні території?
Українське інформаційне поле щодня заповнюють російські фейки, маніпуляції, ІПСО та вкиди. Подаються вони під різним виглядом - неправдиві новини, маніпулятивні пости в соцмережах, сфабриковані відео, згенеровані штучним інтелектом фото та аудіозаписи, коментарі під постами від ботів, що прикидаються українцями тощо.
Але оскільки пропаганда - це теж зброя, її можна використати і на користь, а саме в інформаційній війні проти росії. Наразі Україна переважно обороняється від інформаційних атак роспропаганди. Та чи може існувати корисна контрпропаганда?
Почнемо з базових понять
Слово “пропаганда” українці зараз чують щонайменше кілька разів на день. Вживається воно нині в контексті війни з росією. Але що воно означає?
Пропаганда - це цілеспрямоване поширення ідей та моделей поведінки серед широких мас населення. З латини воно перекладається як “те, що має бути поширене”.
Виникнення терміну пов’язано із посланням Папи Римського від 22 червня 1622 року Congregatio de Propaganda Fide. Там йшлося про створення організації для координації місіонерства, тобто для поширення віри.
Булла Congregatio de Propaganda Fide
Як діє російська пропаганда?
Росія через різні способи подачі інформації вводить в оману своїх громадян, українців, жителів інших країн. Тобто комплексно використовує різні способи: телебачення - переважно для свого населення, соцмережі та месенджери - для українців, проросійські публікації та сюжети в закордонних медіа - для інших країн.
Всередині своєї країни росія вирішила позбавити людей можливості дізнаватись альтернативні точки зору. Тобто знищила незалежну журналістику методом залякувань, арештів, судів, обшуків та інших репресій. Тож в таких умовах і самі росіяни повірили, що альтернативної інформації в світі не існує, і єдина правда та, яку вони чують від росзмі.
В Україні роспропаганда зараз переважно цілиться на те, аби сіяти серед людей якомога більше зневіри, паніки, відчаю та інших негативних емоцій, через які зручно поширювати потрібний меседж. А головний меседж такий: “Україна не має шансів на перемогу, вона не виграє цю війну, і немає сенсу оборонятися”.
Серед країн заходу росія також поширює наратив про те, що немає сенсу допомагати Україні і підтримувати її, бо вона програє, і вона приречена.
Якою може бути контрпропаганда на користь Україні?
Корисною може бути така пропаганда, яка працює проти ворога, але не шкодить Україні та її громадянам.
Або пропаганда, яка навпаки мотивує українців до боротьби, обʼєднує, провокує вступати до лав ЗСУ, більше цікавитись воєнною підготовкою, вивчати свою історію, культуру, традиції тощо.
Які приклади можна вважати корисною пропагандою?
У березні російські добровольці почали рейд у прикордонні регіони росії. Серед цих добровольців - Російський добровольчий корпус, легіон “Свобода росії”, батальйон “Сибір”.
Про свої дії російські добровольці повідомляють у соцмережах, зокрема в Telegram, також про їх дії в російському прикордонні вимушені повідомляти і російські окремі медіа та пропагандисти. Таким чином російські добровольці руйнують тезу роспропаганди про те, що росія воює із НАТО і колективним заходом.
Легіон "Свобода росії"
Інший приклад корисної пропаганди - це якісні культурні продукти, які спонукають українців цікавитись своєю історією, стародавніми традиціями та спадщиною. Один з таких прикладів - аудіомюзикл про розстріляне відродження “Ти Романтика”.
Так, у коментарях до цього альбому в YouTube можна побачити дописи на кшталт: шкода, що так нам не викладали в школі, піду перечитаю, тепер точно піду вивчати українську літературу тощо.
Коментарі під альбомом "Ти романтика" в Youtube
В якості третього приклада корисної пропаганди може бути те, як окремі бригади Збройних сил України на своїх сторінках в соцмережах та YouTube-каналах розказують про свою роботу. Зокрема - публікують відео з успішних операцій, запеклих боїв, інтервʼю з захисниками, розказують про правильну військову підготовку амуніцію, відповідають на найпоширеніші питання тощо.
Серед тих, хто досить успішно веде свою медійну діяльність, можна згадати Головне управління розвідки, 3 штурмову бригаду, бригаду “АЗОВ”.
Скріншот зі сторінки Азову в TikTok
Отже, пропаганда - це зброя, яку можна використати не тільки заради шкоди, але й на користь. Головне - застосовувати її так, аби не нашкодити людям в Україні і не позичати методи та технології у східного сусіда.
Також нагадаємо одне з основних правил сприйняття новин та інформації: намагайтеся уникати зайвих емоцій, відстежуйте, яку реакцію у вас викликає той чи інший допис.
Намагайтеся звертати увагу на джерело новини, експертів та спікерів, які там зазначені, заголовки, українську орфографію (грубі помилки особливо в дописах у соцмережах теж можуть ознакою їх російського походження). Перевіряйте своє інформаційне поле і тримайте його в чистоті.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
21:48
20 грудня
15:15
20 грудня
ТОП новини
live comments feed...