Новини компаній
11:00, 14 грудня 2023 р.
Скористатись можливістю: лікарі в прифронтовій зоні
Новини компаній
51-річну пацієнтку в селі Яблунівка на Донеччині днями оглянула мобільна гінекологічна бригада, що приїздить до сіл Іллінської громади вже вдруге за останні кілька місяців. Слід зазначити, що Тетяна Н. останнім часом скаржилася на погіршення самопочуття, часті кровотечі, головні болі, гормональні сплески, окрім цього, каже, що їй доводилось робити часті вишкрібання порожнини матки — через пременопаузу. Про приїзд лікарів до села вона дізналася з групи в соцмережах, в яку входять одразу декілька сіл довкола. «Усіх охочих запрошуємо», — було написано в оголошенні, каже жінка, - от і вирішила не відмовляти собі у візиті до лікарів.
«Я часто перевіряюся, відвідую гінеколога. І напередодні якраз знову була в лікарів, але вирішила відвідати ще раз, прийшовши до мобільної бригади. Адже одна голова — добре, а дві — завжди краще, — розповідає пані Тетяна. — Наразі в наших краях небезпечно, через це завжди користаєшся можливістю, коли вона є».
Річ у тім, що Тетяна Н. проживає в невеличкому населеному пункті поряд з села Яблунівка Іллінської територіальної громади, що входить до Краматорського району. Територіально це зовсім поряд з Костянтинівкою — а відтак, до місць, де точаться бойові дії, по прямій буквально кількадесят кілометрів. Жінка розповідає, що в її селі також були «прильоти», через що не почувається в безпеці. Вірогідно, це накладає свій відбиток і на самопочуття, і здоров’я пацієнтки.
Через небезпеку для місцевих мешканців часи роботи місцевих ФАПів (тут їх називають "ПЗ", або "пункти здоров'я") обмежено. Є й інші особливості. Проте до сіл часто, раз на тиждень, приїздять лікарі-терапевти від «Лікарів без кордонів». Втім, щоб дістатись до більш спеціалізованої медичної допомоги, треба витратити час та кошти. До шпиталю, де працюють спеціалізовані лікарі, доїхати непросто: треба дістатися до прифронтової Костянтинівки. Що, здавалося б, знаходиться в 10 км «по прямій», проте добиратись туди треба громадським транспортом. А автобуси в це прифронтове місто ходять лише тричі на тиждень, розповідає Тетяна Н.
«Тому я проходжу огляди, спілкуюсь з лікарями за можливості. Ось і зараз, оскільки можна, — вирішила піти. Ще й, коли прийшла, виявилося, що я перша в черзі. Цього разу в нас був один лікар, жінка, якій допомагала медсестра. Ця бригада до нас завітала вперше, минулого разу від мобільних гінекологічних бригад десь півтора місяця тому приїздив чоловік-гінеколог, — розповідає Тетяна Н. — Я розповіла лікарю свою історію, тоді вона запропонувала мене оглянути. Подивилася, зробила УЗД, дала мені свої рекомендації, як себе почувати, що робити з таким діагнозом — до речі, лікар досить чуйна, душевна, і приязно до мене поставилася».
Жінці поставили діагноз — пременопауза (час, коли гормональні зміни вже почалися, але менструації завершено), та детально розповіли, як підвищити якість життя в цей період розвитку організму. А також прописали медикаменти — "Фімастон" в дозуванні 1,5, а також кальцію глюконат та колаген. Пацієнтка каже, що весь огляд разом з консультацією в мобільній гінекологічній бригаді тривав недовго, від 15 до 20 хвилин. Цього, каже, достатньо для нетривалого огляду без УЗД чи інших процедур, що включатимуть проведення аналізу крові чи інші діагностичні елементи. «Ідея з мобільними гінекологічними бригадами має допомогти передовсім тим жінкам, хто рідко відвідує лікарів, чи зовсім давно проходив обстеження, — каже жінка. — Втім, і для мене це — дуже корисний досвід».
Зазначимо, що мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
live comments feed...