Майже у кожного з нас на тілі присутно до кількох десятків родимок. Найчастіше вони є доброякісним утворенням шкіри, їх не варто боятись. Однак за кожною родимкою слід спостерігати та регулярно перевіряти, адже це дозволить виявити можливі проблеми на начальному етапі й своєчасно видалити родимку. Коли буває необхідне видалення родимок та як це відбувається – про це розкажуть спеціалісти клініки Med City.

Чи варто видаляти родимки?

Які причини появи родимок?

Родимка – це пігментне утворення на шкірі, сформоване скупченням меланоцитів – пігментних клітин, які відповідають за колір шкіри. Родимки виглядають як плями на шкірі – вони можуть бути темно- або світло-коричневі, чорні або навіть темно-сині. Ці пігментні плями бувають плоскі або виступаючі над поверхнею шкіри, різноманітні за формою і розміром. Найбільш поширені плями розміром декілька міліметрів, хоча вони також можуть займати ділянку шкіри до кількох сантиметрів.

Родимки бувають вродженими або набутими. Набуті – це утворення, які з’являються протягом життя, але найчастіше у підлітковому віці. До факторів, що сприяють появі пігментних плям на шкірі, відносяться:

  • генетична схильність;
  • частий вплив ультрафіолетового випромінювання;
  • хімічні фактори;
  • механічне подразнення шкіри.

Набуті родимки зазвичай розташовуються на відкритих частинах тіла: обличчі, шиї, руках. Вони з’являються поодиноко або групами.

Коли потрібно видаляти родимки?

Рішення про видалення родимки зазвичай приймає лікар. Найчастіше це необхідно у таких випадках:

  1. Коли пігментні плями мають підвищений ризик онкологічної трансформації. Тобто, коли є підозра, що під впливом різних факторів родимка може перерости в злоякісне новоутворення.
  2. Коли родимки вже мають нетипові ознаки, тобто злоякісні зміни. У такому випадку видалення родимок є одним з етапів лікування, яке залежить від остаточного діагнозу.
  3. Коли родимки викликають дискомфорт. Наприклад, якщо вони розташовані біля застібки бюстгальтера, в паху або в інших місцях, це можуть часто подразнюватись одягом.

Бувають випадки, коли пігментні плями викликають у людини психологічні комплекси: наприклад, при розташуванні на обличчі, шиї чи у зоні декольте. У таких випадках видалення родимок можливе по бажанню пацієнта.

Методи видалення родимок

Хірургічне видалення родимки – це традиційний метод у тому випадку, якщо є підозра на злоякісність. Пігментне утворення вирізають разом з навколишньою тканиною і відправляють на гістологічне дослідження.

Чи варто видаляти родимки?

У випадку, якщо родинка просто викликає дискомфорт або комплекси, можуть застосовуватись альтернативні методи. До них відносяться електрокоагуляція, кріотерапія та видалення лазером. При застосуванні таких методів відновлення шкіри відбувається набагато швидше, ніж після хірургічного видалення. Варто зазначити, що при лазерному випаленні родимок ймовірність виникнення інфекції та запалення під час відновлення дуже низька.

Чи залишаються рубці після видалення родимки?

Це питання турбує багатьох людей, які замислюються про видалення пігментних плям на шкірі. Насправді, все залежить від методики, яка використовується для усунення родимки.

Після традиційної хірургічної процедури шрами залишаються.

Якщо родимка випалюється лазером, позбутись від неї вдається практично безслідно. Навіть якщо й залишається слід, його видимість буде мінімальною.

У клініці Med City в Києві виконують якісне та безболісне видалення родимок лазером. Там працюють досвідчені лікарі, які спеціалізуються саме на такому методі усунення родимок.