Нещодавно провідний інформаційний ресурс «Щотижневик АПТЕКА» опублікував на своєму сайті новину про те, що Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) оновлено список пріоритетних бактеріальних патогенів. Зокрема, у статті зазначається, що в оновленому переліку представлено 15 родин стійких до антибіотиків бактерій, згрупованих відповідно до груп критичної, високої та середньої пріоритетності, та надаються вказівки щодо розробки нових потрібних методів лікування, що можуть зупинити поширення антимікробної резистентності (AMР).
Чому це так важливо?
У свій час антибіотики стали потужною зброєю в боротьбі з інфекційними збудниками та дали можливість людям виліковуватися від більшості бактеріальних захворювань. Проте той «шалений успіх» був, на жаль, тимчасовим, і з часом людство почало втрачати свої позиції у протистоянні з мікробами, які «навчилися» виробляти стійкість до антибактеріальних засобів. Наразі проблема антимікробної резистентності набула глобальних масштабів. За даними ВООЗ, щорічно від стійких до антибіотиків інфекцій помирає близько 700 тис. осіб.
З метою зниження резистентності до антимікробних препаратів ВООЗ у 2017 р. створено класифікацію «Доступ, спостереження, резерв» (Access, Watch та Reserve — AWaRе), яка на той час стала інструментом контролю призначення антибіотиків на місцевому, національному та глобальному рівнях. Згідно з оприлюдненою класифікацією всі антибіотики розподілені на антибіотики за пріоритетністю до розвитку антимікробної резистентності та надано рекомендації щодо черговості їх застосування. Проте з моменту публікації у 2017 р. списку пріоритетних бактеріальних патогенів загроза антимікробної резистентності зросла, підриваючи ефективність багатьох антибіотиків і ставлячи під загрозу велику кількість досягнень сучасної медицини.
Що ж змінилося з того часу?
У 2024 р. зі списку пріоритетних бактеріальних патогенів вилучено 5 комбінацій патоген — антибіотик і додано 4 нові. Зокрема, штам Enterobacterales, резистентний до цефалоспоринів 3-го покоління, тепер внесений до списку в категорії критично важливого пріоритету, а стійка до карбапенему інфекція Pseudomonas aeruginosa переходить від критично важливої до підвищеної пріоритетності, що відображає останні повідомлення про зниження глобальної стійкості.
Оновлений список пріоритетних бактеріальних патогенів 2024 р. вкотре підтверджує необхідність комплексного підходу громадської сфери охорони здоров’я до розв’язання проблеми антимікробної резистентності, включно з універсальним доступом до якісних і доступних заходів для профілактики, діагностики та належного лікування інфекцій.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»
за матеріалами www.who.int