Ремінь ГРМ — це важливий компонент в автомобілі, що відповідає за синхронізацію рухів розподільного і колінчастого валів, а також приведення в дюї ряду інших механізмів. Забезпечує стабільні показники газорозподілу, своєчасно відкриваючи і закриваючи клапани. Важливо своєчасно виявити ознаки зносу ременя ГРМ і провести його заміну. Така послуга надається більшістю СТО і не вимагає надмірно великих вкладень, але захистить ваш двигун від серйозних проблем і капітального ремонту. Діагностувати несправність фахівець може візуально, провівши огляд поверхні деталі на предмет мікропошкоджень.
Періодичність заміни ременя ГРМ
Частота подібних робіт, за умови справності інших елементів, становить від 50 до 150 тисяч км пробігу. Саме такий ресурс заявляють виробники для різних варіантів продукції. Реально фахівці рекомендують звузити регламент заміни до 40-45 тисяч км, щоб виключити ризики обриву і пошкодження силового агрегату, а також суміжних елементів. На тривалість експлуатації ременя вплив має і манера водіння. Якщо ви любите різкі розгони або регулярно перевантажуєте автомобіль, то термін заміни слід скоротити на 5-10 тисяч км від зазначеного виробником. Це пов'язано з прискореним розтягуванням елемента при підвищених навантаженнях.
Однак пробіг для заміни ременя ГРМ не є єдиним фактором, оскільки негайно звернутися в автосервіс необхідно в таких випадках:
- Візуально помітні тріщини на поверхні, що говорить про сильний знос і підвищення ризиків.
- Попадання технічних рідин, особливо маслянистих, що може призвести до прослизання.
- Придбання б/у автомобіля.
У більшості інших випадків важливо просто контролювати стан деталі і своєчасно проводити діагностику.
Ознаки необхідності заміни ременя ГРМ
Оптимальним варіантом для заміни ременя є подолання регламентної позначки, навіть якщо візуально здається, що з елементом все в порядку. Однак є ознаки, які вказують на необхідність обслуговування поза регламентом. Їх контроль дозволяє виявити проблему на ранніх етапах і уникнути серйозних проблем. До подібних факторів відносять:
- Помітний знос зубців на деталі, що підвищує ризик прослизання або перескоку.
- Недостатнє натяг ременя, що можна перевірити, просто стягнувши його рукою.
- Сильні потертості на бічній частині, розхитування окремих елементів.
- Після минулої заміни пройшло більше 5-6 років. Навіть якщо їздили мало і до норми пробігу ще далеко, краще замінити деталь, оскільки гума до цього часу починає різко втрачати в характеристиках.
Також на стан ременя ГРМ необхідно звернути увагу при наявності таких непрямих факторів:
- Нетиповий колір вихлопних газів, що може бути викликано перескоком ременя і неповним згорянням через це палива в камері згоряння. Дим стає сизим або чорнуватим.
- Поява нехарактерної вібрації в силовому агрегаті, що викликано збоєм в роботі газорозподільного механізму. Особливо проявляється при підвищенні оборотів.
- Характерний звук ударів або пострілів при роботі двигуна. Лунає в районі вихлопної труби і супроводжується нехарактерним кольором вихлопу.
- Поява проблем з динамікою. Виявляється як на старті руху у вигляді млявості розгону, так і в процесі руху, коли різко і без видимої причини падає потужність.
- Відсутність запуску двигуна при стартері, що крутиться.
Ці фактори не завжди вказують на проблеми саме з ременем ГРМ, проте повинні підштовхнути власника автомобіля на перевірку деталі або відвідування автосервісу з метою діагностики.
Заміна ременя приводу газорозподільного механізму зазвичай проводиться разом із заміною обвідних і натяжних роликів. Це дозволяє заощадити, оскільки незабаром після заміни ременя дефект ролика незаміненого ролика призведе до необхідності повторного проведення робіт. Відповідно, заміна всього комплекту відразу виключає додаткові витрати в подальшому. Вибирайте професійний автосервіс для обслуговування — це виключає багато проблем і складності в роботі силового агрегату.