Використання стовбурових клітин для лікування захворювань ще в 1908 році запропонував Олександр Максимов, російський учений-гістолог. Саме він озвучив вперше гіпотезу, яка передбачає існування кровотворних стовбурових клітин. А вже наприкінці 60-х р. минулого століття радянськими вченими доведено наявність у людському організмі стовбурових стромальних клітин. Також вони розробили методику, яка дозволяє культивувати ці унікальні клітини. Саме завдяки цим клітинам зараз проводиться ефективна корекція дитячого аутизму в Краматорську.

Стовбурові клітини: історія вивчення

Клітинну медицину відносять до відносно молодих наук, хоча історія її розвитку налічує понад сто років. Провівши низку досліджень, російський учений Максимов висунув гіпотезу, яка підтверджувала існування клітин, що сприяли швидкому самооновленню крові. Підтвердження цієї інформації можна знайти на сайті autism-mmc.com.ua, де надано історію вивчення стовбурових клітин вченими і лікарями:

  • 1908 - проведення робіт з відкриття клітин Максимовим
  • 1970 р. – здійснення успішної культивації вченим Фріденштейном мезенхімальних стромальних стовбурових клітин
  • 1981 - виконання операції з вилучення стовбурових клітин з ембріобласта миші. В операції брали участь Гейл Мартін, Мартін Еванс, Метью Кауфман
  • У 1999 році журналом Science відкриття стовбурових клітин було визнано найважливішою подією у сфері світової біології
  • Вже у 2012 році за можливість «перепрограмувати» стовбурові клітини (дорослі) у стан, який є подібним до ембріональних клітин, була присуджена Нобелівська премія.

Вчені всього світу проводили дослідження, які підтвердили наявність у крові стовбурових клітин. Вперше у світі було проведено трансплантацію дитині пуповинної крові, взятої від її новонародженої сестри. Операцію в Парижі провела 1988 року Еліан Глюкман, французький професор гематолог. Перша трансплантація гемопоетичних клітин із крові пуповини була проведена в 1990 р. вченими з Америки. А вже 1994 р. лікарі у Польщі та Японії провели аналогічні операції. Цих же результатів досягли і вчені Португалії, але вже 1996 року.

Перша трансплантація розмножених стовбурових клітин датується 1997 роком. Операцію проводили пацієнту з мієлоїдною лейкемією. Починаючи з 1992 року, розпочав свою роботу перший банк крові. Саме в ньому вперше заморозили зразок крові, отриманої із пуповини.

Використання стовбурових клітин

Використання стовбурових клітин у лікуванні низки захворювань практикує грузинський медичний центр ім. Мардалейшвілі. Лікарі медичного центру здійснюють за допомогою трансплантації ефективне лікування аутизму у дітей, а також розладу аутистичного спектру. У США вперше створили громадські банки крові в 1993 році. Ці банки надавали безкоштовно трансплантати людям, які мали показання до пересадки стовбурових гемопоетичних клітин.

Стовбурові клітини лікарями всього світу використовують у лікуванні низки захворювань:

  • рак органів (деякі види)
  • множинна мієлома
  • імунодефіцит тяжкого ступеня
  • низка спадкових захворювань
  • аутизм у дітей у Краматорську
  • лейкома, лейкемія.

Терапію стовбуровими клітинами сьогодні розглядають як перспективну методику. Активного розвитку вона набула нещодавно. Грузинські лікарі збирають дані, що підтверджують терапевтичні можливості даного матеріалу. Використання стовбурових клітин широко використовують у гематології, трансплантації кісткового мозку. За допомогою стовбурових клітин проводиться як успішне лікування розладу аутистичного спектру в дитини, так і лікування чоловічого безпліддя, трофічних виразок. Їх використовують і в кардіології.

Фахівці грузинського медичного центру відзначили ефективність стовбурових клітин у терапії хвороб головного мозку. На цей біоматеріал покладають великі надії не лише вчені, лікарі, а й навіть скептики.