Деякі люди не вірять у сильний вплив, який наша їжа може проявляти на організм. Але як показали нещодавні експерименти, це дуже даремно. Протягом довгого часу вчені виявляють різні варіанти впливу споживання червоного м’яса на організм людини. Згідно з новим дослідженням, заміна такої їжі рослинними джерелами білка, такими як горіхи та овочі, може значно знизити ризик виникнення діабету 2-го типу. Крім того, зменшення порцій споживання не тільки корисно для навколишнього середовища, оскільки це допомагає знизити викиди парникових газів, але також має позитивний вплив на стан здоров'я. Вживання двох порцій червоного м'яса протягом 7 днів може значно збільшити ризик розвитку діабету 2-го типу.
Результати проведених спостережень
Знайдені науковцями відкриття надають переконливе підтвердження дієтичним рекомендаціям щодо обмеження споживання червоної м'ясної продукції, незалежно від того, чи йдеться про оброблену або необроблену версію. Дослідники проаналізували дані понад 200 000 людей протягом 36 років. Протягом цього часу діабет 2-го типу виник у понад 22 000 учасників, що є дуже великим показником. Але під час гри у VIP casino діабет точно не заробиш.
Під час проведення експерименту було виявлено, що кожна щоденна порція:
- обробленої червоної м'ясної продукції збільшувала ризик розвитку на 46%;
- порція необробленої — на 24%.
Захворювання типу впливає на те, як організм регулює глюкозу. Він заважає йому правильно використовувати інсулін, що призводить до підвищення рівня цукру в крові. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), з часом це захворювання може завдати серйозної шкоди організму, особливо нервам і кровоносним судинам.
Рослинні альтернативи
Вчені з Гарвардського університету стверджують — навіть поступовий перехід на рослинні джерела білка, до яких відносяться горіхи та бобові, пов'язаний із 30% зниженням ризику розвитку діабету 2-го типу. Крім того, встановлено, що ризик виникнення цієї хвороби також зменшується при заміні молочними продуктами.
На основі отриманих результатів і раніших досліджень інших вчених було виявлено, що обмеження приблизно однією порцією на тиждень буде розумним для тих, хто бажає оптимізувати своє здоров'я та самопочуття. Точну роль червоного м'яса важко визначити без додаткових досліджень, але одна з гіпотез полягає в тому, що наявність нітратів і нітритів в обробленому м'ясі може впливати на підшлункову залозу, орган, який виробляє інсулін. Окрім збалансованого харчування, ВООЗ також рекомендує для профілактики захворювання підтримувати фізичну активність, приділяючи не менше 30 хвилин помірних фізичних навантажень кожен день.
Крім того, метааналіз 2015 року показав, що споживання однієї порції червоного м'яса щодня може збільшити ризик смерті від серцево-судинних захворювань на 19%, через те, що воно містить значну кількість насичених жирів.