У післяпологовому періоді молоду маму хвилює безліч питань, у тому числі термін відновлення менструації після пологів. Від цього залежать подальші репродуктивні плани сім'ї та вибір способу контрацепції.
Організм молодої матері поступово повертається до «добеременного» стану, матка зменшується. Процес займає в середньому 6-8 тижнів. Також за цей час поступово відновлюється внутрішній шар матки – ендометрій. А ось відновлення роботи яєчників відбувається повільніше - зазвичай за 2-4 місяці, якщо дитина не на грудному вигодовуванні.
При лактації гормон пролактин пригнічує овуляцію, тому дозрівання фолікулів може зовсім не відбуватися. Втім, грудне вигодовування не гарантує, що овуляції не буде.
Саме тому менструація після пологів з'являється у всіх жінок у різні терміни, і немає точної відповіді, через скільки після пологів починаються місячні. Розглянемо лише певні особливості та закономірності, які впливають на терміни відновлення циклу.
У які терміни після пологів починаються місячні та якими вони зазвичай бувають?
У післяпологовому періоді спостерігаються кров'янисті виділення із статевих шляхів (лохії). Це не менструація, а кров із рани, що залишилася після відділення плаценти, яка виводиться у процесі самоочищення матки.
До припинення лохий менструальний цикл не відновиться, тому що матка ще не прийняла колишніх розмірів і не відновилася нормальна структура її внутрішньої слизової оболонки — ендометрію.
Після припинення лохії є два варіанти розвитку подій. Якщо жінка годує грудьми, процес дозрівання фолікулів у яєчниках відкладається. Гормон пролактин відповідає за виділення молозива та підтримку вироблення грудного молока.
Цей гормон пригнічує зростання фолікулів та овуляцію. Подібне явище називається лактаційною аменореєю – місячні можуть не приходити протягом усього періоду грудного вигодовування, особливо якщо не знижується частота та ритм прикладання дитини до грудей.
Так, годування кожні 2-3 години допомагає підтримувати високі показники рівня пролактину, що відповідає за придушення росту яйцеклітини і вироблення гормону. Прогестерон, у свою чергу, необхідний для повноцінного формування слизового шару матки та настання місячних.
Якщо малюк перебуває на штучному вигодовуванні, місячні після пологів можуть повернутися вже на 40-42-й день після пологів. Як правило, це відбувається трохи згодом, через 2-3 місяці.
Відновлення менструацій часто буває пов'язане із зменшенням грудного вигодовування на фоні активного введення прикорму, тобто з більш рідкісними додатками до грудей. Це відбувається в середньому через 6-8 місяців, іноді відновлення триває до року.