Війна, яку розпочала росія на території України, спричинила чимало лиха. Крім систематичних руйнувань, знищення елементів енергосистеми та окупації територій, війна, яку розпочали терористи, також відобразилася на економіці нашої держави. Згідно з останніми даними, чисельність громадян, які залишилися без роботи, становить 60%. Не дивно, що з початком війни користувачі більше почали цікавитися мікрокредитуванням. Однак, фінансова система нашої держави з початку війни була не готова до такого попиту.
Під час військових дій більшість МФО, що можна знайти на сервісі кредитування ФінПром, припинили роботу, а перші компанії з мікрокредитування відкрили своїм клієнтам можливість отримання бажаних позик лише в середині літа. Протягом цього часу економіка України дещо стабілізувалася, а банківська система поновила всі процеси. Однак, для МФО цей період важко назвати легким, адже інтереси, як і платоспроможність потенційних клієнтів, змінилися.
“Клієнти рідше, ніж до війни, беруть гроші на нові гаджети. Наразі їх ціль – найнеобхідніші речі. Клієнти ретельніше підходять як до споживання кредитної послуги, так і до обслуговування кредиту. Платіжна дисципліна краща, ніж до війни", – зазначив СЕО компанії Moneyveo Сергій Сінченко у коментарі для Економічної Правди.
Наразі система МФО поступово нарощує оберти і все більше компаній повертаються на ринок. Разом із тим, багатьох громадян, які користуються мікрокредитуванням, цікавить питання, що ж очікує МФО після війни. Саме про це ми й поговоримо далі.
Які втрати понесли МФО та банки під час війни?
Незалежно від того, мова йде про великі банки чи про невеликі компанії з мікрокредитування, принцип роботи цих установ має багато спільного. Суттєвою відмінністю між банком та МФО можна назвати хіба що процентні ставки та природу походження грошей, які надаються в кредит. Якщо великі банки оперують коштами, які клієнти розміщують на депозитних рахунках, то МФО використовують власні гроші для мікрокредитування користувачів.
З початку повномасштабної війни пройшло більше року і зараз ще важко говорити про всі наслідки втручання держави терориста в мирне життя українців, але вже можна спостерігати перші наслідки, які торкнулися мікрокредитування. Наприклад, середня сума мікрокредиту зменшилася з довоєнних 5000 грн до 3650 грн. Водночас скоротилася кількість оформлених мікрокредитів, і складна економічна ситуація змусила компанії переглянути свою політику та збільшити кількість вимог до потенційних клієнтів.
Так, труднощі з отриманням послуг з мікрокредитування можуть виникнути, якщо:
-
Ви мешкаєте в зоні бойових дій або поряд з нею.
-
Потенційний клієнт є внутрішньо переміщеною особою.
-
Ви є військовозобов'язаним або потенційним військовослужбовцем.
-
Однією з найбільш популярних причин, з якої МФО відмовляють клієнтам у кредитуванні, є факт знаходження клієнта за кордоном.
Попри всі труднощі, наразі індустрія МФО відновлюється, і більшість компаній, які раніше займали провідні позиції в цій індустрії, поновлюють кредитування. Однак, багато організацій були вимушені заявити про банкрутство. Що чекає індустрію МФО у найближчому майбутньому, після перемоги, залишається питанням.
Що очікує мікрокредитування після війни?
Продовжуючи розмову щодо майбутнього кредитування в Україні, необхідно згадати коментар Алли Сав’юк, президента асоціації кредитних установ: "З початку війни власники компаній фактично втратили кошти, що були видані як кредити. З урахуванням економічної кризи установам потрібен значний час на покриття збитків".
Як ми вже згадували раніше, війна стала причиною чималих збитків як для банківських установ, так і для МФО. Через постійні атаки з боку окупантів, спеціалістам знадобилось чимало часу для налагодження стабільної роботи всіх послуг з кредитування. Однак, наразі банківська система поступово відновлюється в норму.
Прогнозуючи майбутнє онлайн-кредитування, більшість експертів схиляються до думки щодо зростання кількості запитів з боку громадян. Завдяки фінансовій допомозі, яку Україна отримує від партнерів, фінансова система держави поступово оговтується, у той час, як кількість клієнтів, яким буде потрібен мікрокредит на мінімальний термін, поступово зростатиме. Таким чином, поєднавши фінансування з боку партнерів України та необхідність в кредитуванні з боку громадян, можна дійти висновку, що після закінчення війни ринок онлайн-кредитування значно збільшиться, а кількість запитів на мікрокредитування надалі буде зростати.