Артроскопія – це малотравматична хірургічна операція, що виконується для діагностики, а також терапії колінного суглоба. Вона практично не залишає шрамів, а реабілітація пацієнта відбувається протягом двох днів.
У яких випадках роблять артроскопію
Артроскопія показана при наступному:
- артроз колінного суглоба;
- ушкодження меніска;
- захворювання хрящової тканини колінного суглоба;
- кіста або запалення органів колінного суглоба;
- гіперплазія;
- артрит.
Можуть бути й інші показання, які хірург визначає під час огляду пацієнта.
Як підготуватися до артроскопії
Спочатку лікар огляне пацієнта і виявить показання, а також перевірить, чи немає протипоказань. Необхідно зробити аналіз крові, ЕКГ, МРТ, можливо й інші аналізи, які назначить хірург.
Перед операцією рекомендується не вживати їжу та заборонено вживати алкоголь. На ділянці шкіри, на якій вироблятиметься артроскопія, необхідно видалити волосся.
Як відбувається артроскопія
Будь-яке хірургічне втручання завдає шкоди організму. Артроскопія шкодить мінімально.
На початку операції хірург зробить в області колінного суглоба два проколи розміром до 6 мм. У перший прокол буде введено розчин, а в другий артроскоп. Артроскоп - це пристрій у вигляді тонкої гнучкої трубки, в кінці якої знаходиться відеокамера і потужне освітлення. Ввівши в область колінного суглоба артроскоп, хірург бачить на моніторі стан тканини, може зробити діагноз, при необхідності візьме пункцію, здійснить видалення уражених тканин і зробить інші дії з терапевтичною або діагностичною метою.
Процедура триває не більше 60 хвилин, здебільшого - до півгодини. Після завершення операції хірург виймає артроскоп, відкачує розчин та обробляє проколи антисептиком. Шви при цьому не потрібні, тому що невеликі пошкодження загояться без них. Але на коліно буде накладено пов'язку.
Реабілітація після артроскопії
Після артроскопії пацієнт залишається ще на два дні в палаті ортопедичної клініки “MedinUa Clinic & Lab”. У перший день на коліні буде туга пов'язка, а нога фіксується в положенні вище за рівень голови. Це потрібно для уникнення кровотечі.
У другий день під наглядом лікаря дозволяються рухи колінним суглобом та призначається лікувальна фізкультура. Після цього пацієнт виписується.
Якщо у пацієнта є біль під час руху, то йому призначаються знеболювальні засоби. Також часто утворюється набряк та запалення на місці операції – це нормальна реакція за будь-якого хірургічного втручання.
Протягом тижня після виписки пацієнту також призначається масаж та фізіотерапія. А після цього колінний суглоб можна навантажувати звичайним навантаженням.