Секційні забори зі зварної сітки подорожчали з лютого через російську збройну агресію в Україні. Їх вартість зросла на 24% відносно довоєнних часів через доставку. Справа в тому, що в Україні подорожчало пальне. І його вартість визначила ціну на секційні забори. Порівняно з покрівельними матеріалами, про які ми поговоримо далі, — металочерепицею та профнастилом, зварна сітка подорожчала не так сильно, бо її прути виготовляються зі 100-відсоткової української сталі, оцинковки та порошкової фарби. Вся проблема — в дорогій логістиці.
Зростання ціни на металочерепицю
З вартістю металочерепиці ситуація складніша. На її показники вплинула не тільки дорога логістика, а й дефіцит рулонної сталі — основної сировини, з якої виготовляють цей покрівельний матеріал. Справа в тому, що в кінці кожного року кількість рулонної сталі на складах України стає мінімальною. Причина — в сезонності металочерепиці: вона активно продається влітку-восени, а на зиму попит падає, бо практично ніхто не перекриває будинки. Тому в листопаді Україна укладає договори на постачання рулонної сталі і платить за неї. Бухти металу закупаються в основному в азійських країнах — Китаї, Південній Кореї та Індії. Звідти вони й прибувають морем у Одесу та інші українські порти, а далі потрапляють на заводи, де на станках катають металочерепицю.
У лютому 2022 року росія почала повномасштабну війну на території України. Порти змушені були закритися. Відповідно вся сталь, що пливла морем, не досягла пунктів свого призначення. Це провокувало дефіцит сировини. Згодом перевалочний пункт знайшовся в Туреччині, звідки бухти рулонної сталі доставляли вже не морем, а автомобільними дорогами.
Що вийшло в результаті? Затримка доставки — раз. Порушення логістичної структури — два. Додаткові витрати на логістику — три. Подорожчання пального, на якому автомобілями везли рулони, — чотири. До перелічених факторів додамо ще ріст вартості долара і євро відносно гривні на валютному ринку. Усе разом призвело до того, що ціна на металочерепицю виросла втричі порівняно з 2020 роком. Станом на серпень цей показник перевищив 40% у порівнянні з довоєнними часами.
Відбулось подорожчання профнастилу
Ситуація з профнастилом повторюється точно на 100%. Постачання сталі ускладнилося, пальне виросло в ціні, а гривня місяць за місяцем втрачає свою вартість на валютному ринку через повномасштабну війну, яку розв’язала росія. За статистикою завода “Модуль”, попит на профнастил упав майже втричі. Ситуацію рятує те, що власники приватних будинків, які повернулися на деокуповані території, ремонтують покрівлі. Інакше виробництво готового профнастилу зменшувалося б і далі. А ремонтувати покрівлі треба, поки тепло. Адже зима 2023 року настане швидко… І пережити її без цілої покрівлі буде надзвичайно важко. Тому ринок профнастилу досі існує в Україні.
Ріст вартості профнастилу у серпні становить 37%. Це відбувається у тому числі через подорожчання євро і долара відносно гривні. Якщо ситуація не зміниться, то ціна на профнастил продовжуватиме рости. Звісно, є надія, що ріст зупиниться, але це залежить від стабілізації курсу валют.
Підсумовуючи сказане, зробимо прогноз: у подальшому варто очікувати подорожчання покрівельних матеріалів та сітки на забори. Єдине, що може зупинити ріст вартості будівельних матеріалів, — перемога України і вигнання російських загарбників із усієї території. Тоді стабілізується курс валют, подорожчає гривня, а порушена логістична структура, що існувала до війни, — відновиться. Наскільки швидко це буде — подивимось. А поки вірмо в ЗСУ і працюймо далі.