Документом, складеним оцінювачем майна, що підтверджує вартість даного майна, є акт оцінки. Вам знадобиться оцінка майна при оформленні кредиту чи іпотеки, а також у судових спорах щодо поділу майна. Однак, навіть коли це не потрібно, але ви хочете отримати достовірну оцінку вартості вашого майна, варто доручити цю роботу оцінювачу майна.
Що таке оцінка майна?
У звіті про оцінку вказується вартість оціненого майна. Це може бути ринкова, відновна або кадастрова вартість, причому перша є найбільш поширеною на практиці. Це орієнтовна сума, яку можна отримати за дану нерухомість на день її оцінки у разі здійснення угоди.
Оцінку може проводити тільки оцінювач майна. Це захищена законом професія, і доступ до її здійснення суворо регулюється законом. Виконання певних умов (зокрема, професійна освіта та практика або досвід роботи в галузі оцінки нерухомості) дозволяє брати участь у кваліфікаційній процедурі. Лише після завершення навчання та після складання двоступеневого іспиту, що складається з письмової та усної частин, оцінювач отримує професійне звання та право на практику, що підтверджується записом до центрального реєстру оцінювачів майна. Професійна діяльність у сфері оцінки нерухомого майна за відсутності необхідної кваліфікації забороняється під накладенням штрафу.
При підготовці опитування оцінювач повинен вибрати відповідний підхід і методику оцінки. Сам документ повинен містити такі елементи:
- визначення предмета, обсягу, дати та мети оцінки,
- формальні підстави для оцінки (як правило, договір з клієнтом) та джерела даних про нерухомість (включаючи витяг із земельного та іпотечного реєстру, місцевий план забудови, звіт про перевірку),
- опис стану майна та його призначення,
- аналіз ринку нерухомості,
- опис обраного методу оцінки та розрахунку,
- результат оцінки з обґрунтуванням.
До огляду необхідно додати фото документацію нерухомого майна, протокол його огляду та документи, що підтверджують його правовий статус, зазначені в протоколі. На першій сторінці звіту оцінювач ставить печатку з номером оцінювача, а на останній - підпис.
Вибір оцінювача майна
При виборі оцінювача, якому ви плануєте доручити звіт про оцінку, перш за все, необхідно перевірити його кваліфікацію в загальнодоступному центральному реєстрі оцінювачів майна. Також варто перевірити його професійну ліцензію, яка представлена у вигляді посвідчення особи з фотографією.