На зміну чашам, гирьки і стрільцям на циферблаті вагів, прийшли цифри електронних табло. Зрозуміло, що точність зважування стала краще, проте не всім зрозуміло, як працюють електронні ваги. Про це поговоримо в цій статті.
Загальне поняття про електронні ваги
Сучасні електронні ваги знайшли своє застосування в самих різних галузях промисловості і господарювання. Вони знаходять своє застосування в торгівлі і виробництві. Ними можна зважити продукти в магазинах, мішки і коробки на базах, автомашини і залізничні платформи, мензурки в лабораторіях.
При виборі та купівлі електронних ваг важливо вибрати їх тип. Тип ваг визначає який вид вантажу на них можна зважувати, а за назвою типу ваг зрозуміло для чого вони потрібні.
Типи електронних вагів
Можна виділити шість типів електронних ваг.
-
Торгові: дозволяють відразу зважувати товар і вираховувати його вартість за ціною. Можуть працювати зі зовнішніми електронними пристроями.
-
Товарні: ті ж торгові, але для великих ваг;
-
Платформні: велика платформа з тензорезистівними датчиками;
-
Палетні: для зважування палет з вантажами;
-
Кранові: електронні ваги на крани;
-
Рокла: ваги для вантажної візки.
-
Лабораторні: електронні ваги малих ваг і точних зважувань.
Працюють електронні ваги майже однаково.
Як працюють електронні ваги?
В електронних вагах немає ні гирь, ні пружин. Однак є датчики, які перетворять силу яку надає предмет, що заважується в електронний сигнал. Після обробки цього сигналу, цифрові показники ваги виводяться на електронне табло. Управління вагами здійснюється за допомогою клавіатури.
Отже, основним елементом електронних ваг є датчик. Найбільш популярні і затребувані три типи датчиків:
-
Струнний датчик: під дією ваги в датчику починає коливатися металева струна. Невдалий варіант ваг через складність перетворення коливань в електронний сигнал і сильного впливу зовні на струну.
-
Кварцовий: в цих електронних вагах під дією ваги (читай сили) змінюється частота кварцового елемента в датчику. Недоліки такі ж, як в струні.
-
Тензометричний: найнадійніший тип датчиків в електронних вагах. Тут під вплив сили змінюється електричний опір в елементі датчика. Як наслідок датчики не чутливі до зовнішніх впливів.
Повірка та калібрування електронних ваг здійснюється за географічною широтою місця їх експлуатації. Якщо ви купите ваги на Україні, а зважувати будете на Південному полюсі, то відхилення сили тяжіння від широти буде значним. Для перевірки вагів потрібна еталонна гиря.