Популярні екскурсії до Чорнобиля та Прип’яті включають обов’язкове відвідування «Дуги» у воєнному містечку Чорнобиль-2. Воно розташоване неподалік ЧАЕС. Створення цього містечка було невипадковим, а саме воно — оповите ореолом цілковитої таємниці.
Надсекретний об’єкт
За часів СРСР Чорнобиль-2 був звичайним центром дальнього зв’язку. Але там працювали близько 1000 людей і займалися вони абсолютно не афішованими справами.
Лише після розвалу СРСР стало відомо, що на території Чорнобиля-2 базувався маленький воєнізований гарнізон, де розробляли якийсь засекречений на державному рівні об’єкт. Саме таку інформацію отримують туристи, які приїжджають до Чорнобиля на екскурсію.
Загоризонтна радіолокаційна станція
Звісно, у багатьох туристів виникають природні запитання:
-
Чим саме займалися військові у Чорнобилі-2?
-
Чому «Дугу» вважають секретним об’єктом?
-
Чому про її існування майже ніхто не знав?
-
Яке призначення «Дуги»?
-
Чому її не демонтують і яку функцію вона виконує зараз?
Загоризонтну радіолокаційну станцію побудували для відстеження запуску балістичних ракет. Роботу радара не вдалося утримати в секреті. Річ у тому, що частина його робочого діапазону збіглася з частотами цивільної авіації західноєвропейських країн. Деякі з них навіть оголосили протест радянській владі. Уряд СРСР традиційно все заперечував.
Коли радар перестав працювати
Аварія на ЧАЕС не лише кардинально змінила життя 116 тис. людей, а й визначила подальшу долю надсекретного об’єкта. У день аварії радар було вимкнено, оскільки вентиляційні системи почали закачувати радіоактивний пил, який міг забруднити воєнні комп’ютери, приміщення. Тих, хто працював на секретному об’єкті, евакуювали разом з іншими жителями.
Кілька місяців військові намагалися очистити конструкцію та робочі елементи радара, але марно. З часом стало зрозуміло, що відродження «Дуги» неможливе. Цінне обладнання вивезли до Комсомольська, а щит назавжди перестав функціонувати.
Символ військової могутності
Об’єкт декілька разів хотіли знести, але потім усі погодилися, що складність демонтування перевищує собівартість металолому. Так колись надсекретна станція стала ще однією пам’яткою зони відчуження, біля якої полюбляють фотографуватися туристи.
Нині Чорнобиль-2 — символ військової могутності СРСР. Це одне зі свідчень тогочасного наукового, фінансового і сировинного потенціалу радянської імперії.
Якщо у вас є бажання побачити знамениту «Дугу», зверніться до агенції Trips-to-Chernobyl, яка організовує поїздки до Чорнобиля. Екскурсія стовідсотково залишить незабутні враження.