У 1999 році журнал Science назвав відкриття стовбурових клітин третьою за значимістю подією в історії біології. Розуміння можливостей стовбурових клітин дало початок епохи регенеративної медицини та клітинної інженерії. Щорічно у всьому світі проводяться сотні успішних трансплантацій стовбурових клітин, які дають змогу зберегти здоров'я та життя багатьох людей.

Стовбурові клітини людини: унікальний будівельний матеріал

Стовбурова клітина - це незріла клітина, яка не має спеціалізації (тобто не є клітиною певного органу або тканини), але у неї в "запасі" - унікальна властивість асиметричного розподілу. Розділяючись, кожна з таких клітин дає початок щонайменше ще одній стовбуровій клітині. Наступна клітина теж може бути стовбуровою, а може стати на так званий шлях диференціювання, тобто "визначитися", до якого органу або тканини вона належатиме. Таким чином, коли організм росте і розвивається, утворюються спеціалізовані (диференційовані) клітини, з яких утворюютсья всі органи і тканини.

Загалом стовбурові клітини були виявлені в 1908 році - їх відкрив російський гістолог Максимов, який вивчав процес кровотворення. Тоді вважали, що стовбурові клітини дають початок тільки клітинам крові, але в 60-ті роки ХХ століття було доведено їхню здатність перетворюватися на будь-які клітини організму: хрящової тканини, кісткової, жирової, нервової, а також на клітини шкіри. Відтоді почалися активні дослідження стовбурових клітин, їхніх функцій, методів отримання і способів застосування.

Будь-які клітини організму з часом виснажуються або ушкоджуються, наприклад, під час хвороби або травми. У такі моменти стовбурові клітини, наявні в організмі дорослої людини, активуються, забезпечуючи відновлення пошкоджених тканин. Це дозволяє усунути дефекти, відновити імунну систему, а також запобігає передчасному старінню.

Звідки беруть стовбурові клітини

Спочатку вчені стверджували, що в дорослому організмі не існує клітин, здатних диференціюватися. Тому виявлення стовбурових клітин в кістковому мозку дорослої людини стало революційним відкриттям. Ці клітини почали використовувати для трансплантації при злоякісних хворобах системи кровотворення. Але знайти відповідного донора кісткового мозку вкрай складно, та й процедура отримання біологічного матеріалу болюча й непроста. Крім того, кількість виділених стовбурових клітин незначна, їх необхідно розмножити перед трансплантацією.

У 80-х роках ХХ століття вчені знайшли ще одне джерело стовбурових клітин - пуповинну кров новонародженого. Незважаючи на те, що після відсікання пуповини крові залишається буквально 30-50 мл, це один із найцінніших в світі донорських матеріалів. Пізніше було виявлено, що стовбурові клітини можна також отримати з тканин плаценти і пупкового канатика. І саме ці три джерела є найбільш безпечними та доступними для отримання стовбурових клітин: їх можна зібрати та зберегти при народженні кожної дитини.

Терапія стовбуровими клітинами

Пуповинна кров офіційно визнана найкращою альтернативою кістковому мозку з точки зору якості стовбурових клітин. Єдина особливість - отримати пуповинну кров можна тільки один раз в житті, при народженні. Тож зібрану пуповинну кров та отримані з неї стовбурові клітини необхідно зберігати. Єдиним надійним способом, що гарантує збереження життєздатності клітинних препаратів, є кріоконсервування. Перший зразок пуповинної крові був кріоконсервований у США в 1992 році. У 2003 році з'явилися наукові докази того, що за 15 років кріозберігання стовбурові клітини пуповинної крові повністю зберегли свої біологічні властивості. Цей факт пізніше був підтверджений тривалішими спостереженнями.

Сьогодні майже в кожній країні світу діють банки стовбурових клітин, які надають послуги тривалого зберігання цінного біологічного мтаеріалу. Майбутні батьки можуть укласти договір з кріобанком на збір та зберігання стовбурових клітин, отриманих з пуповинної крові своєї дитини. Якщо дитина захворіє, то в будь-якому віці матиме унікальні ліки з повною імунною відповідністю, які використовують для аутологічної трансплантації. Саме тому зберігання стовбурових клітин можна прирівняти до біологічного страхування. Якщо стовбурові клітини не знадобляться для лікування, їх у будь-який момент можна використати в програмах для омолодження та антиейдж-терапії.

Стовбурові клітини: застосування в медицині і косметології

Сьогодні клінічно доведено здатність стовбурових клітин сприяти регенерації травмованих або пошкоджених органів і тканин організму. Їхня трансплантація - багатообіцяючий інноваційний спосіб лікування понад сотні важких захворювань, більшість яких раніше вважалися невиліковними. Сфера застосування стовбурових клітин надзвичайно широка. Ось в яких галузях медицини їх використовують сьогодні:

  • онкологія
  • кардіологія
  • ендокринологія
  • дерматологія і комбустіологія (терапія опіків)
  • аутоімунні та гематологічні захворювання
  • цукровий діабет
  • стоматологія
  • офтальмологія
  • пластична хірургія і антивікова косметологія

Клітини пуповинної крові можуть використовуватися не тільки для індивідуального оздоровлення або омолодження, але і як донорський матеріал для батьків або близьких родичів дитини, стовбурові клітини якої були збережені в кріобанку. Щодо стовбурових клітин пуповинної крові імунологічна сумісність становить відносно невеликий відсоток, натомість стовбурові клітини плаценти та пупкового канатика можуть застосовуватися і без імунологічної сумісності.