Автор фото,Reuters
Підпис до фото,Дональд Трамп увечері в понеділок прибув до Білого дому й одразу вирушив до Овального кабінету, де підписав чимало з анонсованих ним раніше указів
Президент США Дональд Трамп у свій перший день у Білому домі підписав близько 100 указів з найрізноманітніших питань - від імміграції чи клімату до помилування.
Для порівняння - його попередник Джо Байден після вступу на посаду обмежився підписом 17 документів.
Ось деякі з численних політичних змін, які Трамп запровадив протягом кількох годин після того, як склав присягу.
Помилував учасників штурму Капітолія
Одним з перших став указ про помилування учасників штурму Капітолія 6 січня 2021 року, коли прихильники Трампа намагалися завадити затвердженню Джо Байдена на посаді президента і влаштували заворушення у Вашингтоні.
Тоді заарештували понад 1 500 людей. Щонайменше 600 звинуватили у нападі на федеральних службовців або перешкоджанні їхній роботі.
Трамп також пом'якшив вироки 14 учасникам праворадикальних угруповань Oath Keepers і Proud Boys, засуджених за підбурювання до заколоту та участь у плануванні штурму.
В указі також міститься вимога до генпрокурора США закрити близько 300 справ, які все ще перебувають на розгляді в суді.
Як пише Washington Post, помилування тих, проти кого висунуто найсерйозніші звинувачення, стане екстраординарним кроком. До того ж обраний віцепрезидент Джей Ді Венс, як і деякі інші призначенці Трампа, вже засудив учасників заворушень, які напали на правоохоронців.
Україна
Під час передвиборчої кампанії Трамп стверджував, що покладе край війні в Україні в перший же день свого президентства.
Тепер він каже, що для цього може знадобитися шість місяців.
У понеділок, спілкуючись з журналістами в Овальному кабінеті після підписання виконавчих указів, Трамп заявив, що Володимир Путін "зробив би собі краще", якби завершив війну в Україні, додавши, що Путін "не дуже добре почувається", а Росія втратила мільйон солдатів.
"Мені потрібно поговорити з президентом Путіним, нам потрібно все з'ясувати, - сказав Трамп. - Росія більша [за Україну], у них більше солдатів, яких можна втратити, але так управляти країною - це дивно".
Він також заявив, що хоче незабаром зустрітися з російським президентом, однак дата цієї зустрічі поки не визначена.
"Більшість людей думали, що війна закінчиться за один тиждень, - сказав Трамп про повномасштабну війну Росії проти України, яка триває майже три роки. - Я думаю, йому [Путіну] було б краще закінчити цю війну".
Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський хоче укласти угоду для закінчення війни, а чи хоче цього Путін - невідомо.
"Зеленський хоче укласти угоду. Не знаю, чи хоче цього Путін. Він повинен укласти угоду. Я думаю, він руйнує Росію, не укладаючи угоду", - сказав Трамп.
Відповідаючи на запитання про можливе зняття санкцій з Росії, Трамп зазначив, що віддає перевагу митам і тарифам, а не санкціям.
Зовнішня допомога США
У перший день після своєї інавгурації Дональд Трамп підписав указ, який призупиняє всі програми зовнішньої допомоги США на 90 днів, поки не проаналізують їхню відповідність цілям його політики.
Україна є одним з найбільших одержувачів американської допомоги. Трамп, зокрема, неодноразово критикував обсяги допомоги Україні для зміцнення її оборони від Росії.
Поки що не зрозуміло, на який обсяг допомоги вплине указ, оскільки Конгрес уже виділив фінансування для багатьох програм.
Утім Дональд Трамп наголосив, що "жодна подальша іноземна допомога Сполучених Штатів не надаватиметься у спосіб, який не буде повністю відповідати зовнішній політиці президента Сполучених Штатів".
Підписаний указ залишає за державним секретарем США Марко Рубіо або його довіреною особою право ухвалювати такі рішення, консультуючись з Управлінням з питань управління та бюджету.
Міграція і кордон
- Депортації
У рамках боротьби з нелегальною міграцією Трамп, як і обіцяв, запровадив надзвичайний стан на південному кордоні США, що полегшує масові депортації.
Він також скасував практику catch and release (англ. "спіймай і відпусти"), у рамках якої правоохоронні органи відпускали на свободу мігрантів на час очікування слухань в імміграційному суді.
Трамп також заявив, що скасує розпорядження, яке не дозволяло федеральній міграційній владі проводити рейди в церквах і школах.
Очікується, що будь-яка програма масової депортації зіткнеться з логістичними труднощами, мільярдними витратами і величезною кількістю юридичних розглядів.
- Право на громадянство за народженням
Президент США підписав указ, який обмежує отримання американського громадянства за правом народження.
Трамп назвав "безглуздою" чинну вже півтораста років норму, що дає змогу народженим на території США автоматично отримувати американське громадянство.
Однак одного президентського указу в цьому випадку недостатньо, оскільки право на громадянство за народженням прямо гарантоване Конституцією США.
Вихід США з ВООЗ
Дональд Трамп підписав виконавчий указ про вихід Сполучених Штатів з Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ).
"Ооо, це великий крок", - сказав він, підписуючи документ.
Це вже вдруге, коли Трамп видає наказ про вихід США з ВООЗ. 2020 року, під час першого президентського терміну, він заявив про намір повністю припинити відносини країни з організацією.
Трамп пояснив свій крок "неправильним поводженням ВООЗ із пандемією COVID-19" і нездатністю організації до реформ". Серед інших причин він назвав "несправедливо високі фінансові внески США" порівняно з іншими країнами, включно з Китаєм.
Пізніше президент Джо Байден скасував це рішення.
Клімат та енергетика
Президент США підписав указ про вихід країни з Паризької кліматичної угоди. Він вдруге в історії вивів США з угоди.
"Я негайно виходжу з несправедливого, одностороннього шахрайства Паризької кліматичної угоди. Сполучені Штати не будуть саботувати свої власні індустрії, поки Китай безкарно забруднює довкілля", — заявив він.
Трамп готовий піти далі і відмовитися не тільки від Паризької угоди, а й денонсувати Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату - основоположний документ кліматичного порядку денного для всього світу.
Для повернення до конвенції, якщо наступний президент захоче так вчинити, потрібна повторна ратифікація її в Конгресі.
Джо Байден вважає одним зі своїх головних досягнень низку директив, законів і програм фінансування, які він підтримував, щоб збільшити кількість "зелених" робочих місць, перешкоджати забрудненню довкілля і фінансувати "зелену" інфраструктуру.
Трамп не приховує, що багато чого з цього він хоче скасувати. Очікується, що він зніме обмеження на буріння на шельфах і на федеральних землях, що в теорії має збільшити виробництво енергії в США та енергетичну незалежність країни.
Він обіцяє масштабно наростити виробництво нафти та інших легких вуглеводнів - на 15%, це 3 млн барелів на добу.
Він також пообіцяв заборонити нові проєкти з використання енергії вітру і скасувати субсидії та норми на кількість продаваних електромобілів.
Гендерні питання
Трамп скасовує захист трансгендерів і припиняє програми із забезпечення різноманіття, рівності та інклюзивності (DEI) у федеральному уряді.
Обидва ці кроки є серйозними змінами у федеральній політиці, які відповідають його передвиборчим обіцянкам.
Згідно з указом, федеральний уряд визнаватиме лише дві статі - чоловічу та жіночу.
Згідно з указом, федеральні в'язниці, притулки для жертв зґвалтувань і мігрантів будуть розділені за статевою ознакою. Гроші федеральних платників податків також більше не будуть використовуватися для фінансування "перехідних послуг".
Окреме розпорядження призупиняє програми DEI. Трамп доручив Білому дому оперативно виявити та припинити їх в уряді.
Перейменування Мексиканської затоки
Серед перших указів Трампа був також указ про початок процесу перейменування Мексиканської затоки на Американську.
Документ опубліковано на сайті Білого дому. Згідно з ним, міністр внутрішніх справ "протягом 30 днів" має вжити всіх "необхідних дій" для перейменування затоки.
TikTok
Трамп підписав розпорядження, яке зупиняє на 75 днів дію заборони Конгресу на TikTok.
За словами Трампа, цей період слугуватиме вікном для пошуку американського покупця платформи в рамках угоди, яка захистить інтереси національної безпеки і дасть змогу популярній соціальній медіаплатформі залишатися відкритою для американців.
Раніше Трамп виступав за заборону TikTok, але нещодавно змінив свою позицію, згадавши мільярди переглядів, які, за його словами, його відеоролики набрали на платформі під час торішньої президентської кампанії.
Інформує bbc.com