Документи – це не лише підтвердження особи, а й основа для доступу до послуг, прав і можливостей. Вони відкривають доступ до медичної допомоги, соціальних виплат, дозволяють оформляти власність чи перетинати кордони. Під час війни, коли багато людей стають внутрішньо переміщеними особами, наявність документів набуває особливого значення. Однак у прифронтових містах, таких як Краматорськ, через обстріли багато людей втрачають важливі документи, що ускладнює їхнє життя. Наприклад, як цей чоловік, з яким журналісти “Pro100Media” поспілкувалися під час одного з опитувань.
Розповідаємо, що робити, якщо ви втратили базові документи, і як відновити їх у найкоротший термін. Відновлення паспорта громадянина України Вам слід звернутися до однієї з трьох установ: у підрозділ ДМС України; у центр надання адміністративних послуг (ЦНАП); у центр обслуговування громадян «Паспортний сервіс» (він же ДП «Документ»).
Для оформлення нового паспорта громадянина України треба подати наступні документи: заяву про обставини втрати паспорта; документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати; довідку органу реєстрації встановленого зразка про місце проживання (за наявності). Крім того, для відновлення паспорта можуть знадобитися: довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття зазначеного номера); якщо є неповнолітні діти – свідоцтва про їх народження; свідоцтво про шлюб або про розірвання шлюбу (за наявності); довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи – для внутрішньо переміщених осіб; для особи, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я – одна фотокартка розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення зацифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру; для бездомних осіб – посвідчення про взяття на облік бездомних осіб; для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи – рішення суду про встановлення особи. У разі проведення під час оформлення процедури встановлення особи – строк оформлення паспорта може тривати до 2-х місяців.
Як засвідчити особу, поки оформляється паспорт громадянина України? Для цього можна використовувати закордонний паспорт, водійське посвідчення;, цифрові документи в мобільному застосунку «Дія» чи «єДокумент» – тимчасовий документ для посвідчення особи у період воєнного стану, який створюється автоматично на підставі даних із BankID або даних біометричного документа. ВАЖЛИВО! Якщо особу не ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи, строк якої не перевищує 2 місяців. У разі неможливості встановити особу протягом зазначеного строку особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. ІПН Отримати його дублікат можна, звернувшись до будь-якого найближчого органу податкової служби. Свідоцтво про народження, шлюб, розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть Щоб отримати дублікат одного із цих документів, треба звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) за місцем фактичного проживання чи перебування із заявою про відновлення документа.
Для відновлення свідоцтва про народження потрібна заява на отримання дубліката, паспорт одного з батьків або інші підтверджувальні документи. Видача дубліката займає від одного до кількох днів. Інші процедури подібна до відновлення свідоцтва про народження. Необхідно подати заяву та підтверджувальні документи. Водійське посвідчення Щоб відновити втрачене водійське посвідчення достатньо звернутися до територіального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ. З собою потрібно мати: паспорт громадянина або ID-картку; оригінал або копію ідентифікаційного коду (РНОКПП); квитанцію про сплату адмінзбору. Водійський е-кабінет також доступний на Урядовому порталі у розділі «Електронні послуги». Пенсійне посвідчення У разі втрати пенсійного посвідчення слід подати заяву до територіального органу Пенсійного фонду. При особистому зверненні треба заповнити відповідну заяву, надати паспорт та фотокартку. Процес виготовлення нового посвідчення займає близько місяця.
Також оформити відновлення документа можна в онлайн-режимі: в кабінеті електронних послуг Пенсійного фонду, розділ «Щодо пенсійного забезпечення»; у мобільному застосунку «Пенсійний фонд», розділ «До ПФУ — Комунікації до ПФУ — Заява на виготовлення пенсійного посвідчення». Документ про вищу освіту Треба звернутися із заявою до навчального закладу, який його видав. У разу реорганізації або ліквідації закладу слід звертатися до його правонаступника. А якщо такого немає, то заяву про поновлення разом з пакетом документів треба направити поштою до Міністерства освіти й науки України за адресою: 01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10 або на електронну скриньку ez@mon.gov.ua. До заяви необхідно додати: копію паспорта або ID-картки; копію ідентифікаційного коду; копії втрачених документів (за наявності); квитанцію про сплату адмінзбору за виготовлення дубліката (вартість визначає керівництво вишу); письмову згоду на збір та обробку персональних даних. Застосунок «Дія»: які документи доступні У державному застосунку «Дія» є спеціальна послуга «єДокумент» — тимчасовий цифровий паспорт на період дії воєнного стану. Він містить персональні дані, РНОКПП (картка платника податків) та QR-код. Його можна показувати, щоб підтвердити свою особу, зокрема на вимогу працівників поліції або військових. У застосунку також є: ID-картка; біометричний закордонний паспорт; картка платника податків (РНОКПП); водійське посвідчення; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; страховий поліс транспортного засобу; студентський квиток; довідка переселенця (ВПО); свідоцтво про народження дитини. Ці цифрові документи мають таку ж юридичну силу, як і паперові. Тож ними можна користуватися майже скрізь, наприклад, для отримання щомісячних виплат для переселенців. Окрім того, через портал «Дія» також можна відновити деякі види втрачених паперових документів: свідоцтво та витяг про народження; свідоцтво та витяг про смерть; свідоцтво про зміну імені; свідоцтво про реєстрацію чи розірвання шлюбу; витяг з реєстру про місце реєстрації.
Джерело: pro100media.com.ua