У Краматорську художня рада затвердила проекти малих архітектурних форм

На засіданні художньої консультаційної ради міста, що відбулось 16 червня, було розглянуто та затверджено два проекти малих архітектурних форм, які пропонується встановити на території Краматорська.
Перший проект «Народжені в Україні» було презентовано представником Клубу підприємців міста Краматорськ Іриною Сергієнко та відомим краматорським скульптором, заслуженим художником України В’ячеславом Гутирею – автором проекту.
Другий проект «Пам’ятний знак «Бойова машина десанту – БМД-1 – Символ військової звитяги, бойового братерства та вірності Присязі десантників, морської піхоти та спецназу Збройних сил України» представляв голова громадської організації «Спілка десантників Донецької області» Сергій Власенко.
«Народжені в Україні»
Проект «Народжені в Україні» - це скульптурна композиція, присвячена скульпторам-авангардистам XIX сторіччя. Краматорський клуб підприємців пропонує встановити її в сквері «Лабірінт», біля сходів.
Композиція складається з чотирьох скульптур, згрупованих навколо кубу. Кожна зі скульптур присвячена одному з українських митців, що внесли значний вклад в розвиток українського мистецтва, та символізують один зі стилів авангардизму, до створення якого мав відношення цей митець: Казимиру Малевічу, Давиду Бурлюку, Михайлу Бойчуку, Олександру Архипенко.
Казимир Малевич - це культова постать мистецтва, автор «Чорного квадрату», батько супрематизму, філософ, новатор, геній.
Давид Бурлюк – художник, поет, прозаїк, есеїст, парадоксальний теоретик, історик мистецтв, естрадник, театрал, видавець, журналіст, антрепренер, імпресаріо, один із засновників літературно художньої течії футуризму і кубізму.
Михайло Бойчук – український художник, маляр-монументаліст, засновник самобутньої школи українського мистецтва «бойчукізм», лідер групи «бойчукістів», член Наукового товариства імені Шевченка, Українського наукового товариства, один із засновників монументального мистецтва України ХХ століття, представник «Розстріляного відродження».
Олександр Архипенко – один із основоположників кубізму в скульптурі, Почесний член Об’єднання митців-українців в Америці та дійсний член Американської академії мистецтва і літератури, засновник школи пластики у Нью-Йорку, викладач Чиказької школи індустріальних мистецтв та університету в Канзас-Сіті, учасник 130 персональних виставок.
Скульптури виготовлені з ямпільського пісчаника, видобутого з родовища на Житомирщині. Цей матеріал майже такий же твердий як граніт.
Художня рада схвалила проект без заперечень.
БМД-1
Представлений Сергієм Власенко проект «Пам’ятний знак «Бойова машина десанту – БМД-1 – Символ військової звитяги, бойового братерства та вірності Присязі десантників, морської піхоти та спецназу Збройних сил України» визвав дискусії між членами художньої ради, як з точки зору вибору місця розташування пам’ятника, так і з точки зору доцільності його встановлення.
Ініціатори пропонують встановити його на ділянці скверу поміж монументом «Вічний вогонь» та пам’ятним знаком «Гармата», біля майбутнього військового ліцею (колишній інтернат №3). Встановлення пам’ятного знаку підтримують Міністр обороні України та командувач десантно-штурмовий військ.
В якості пам’ятного знаку пропонується встановити бойову машину десанту БМД-1. Це та сама БМД, котра приймала участь у визволенні Краматорська у 2014 році у складі 25-ї Окремої Дніпропетровської повітрянодесантної бригади. Під час боїв біля нашого міста цю БМД-1 було пошкоджено. До 2020 року машина знаходилась на ремонтному підприємстві в Житомирі.
Наразі за участю представників 25 ОДПВБ на Житомирському підприємстві йде відновлення бойової машини, після чого її буде безкоштовно передано місту Краматорськ для встановлення в якості пам’ятного знаку.
Голова громадської організації «Спілка десантників Донецької області» Сергій Власенко, так коментує майбутню подію: «Цього року 2 серпня виповнюється 90 років з дня створення десантних військ, з яких згодом було сформовано сучасні українські десантно-штурмові війська.
В Верховній раді України на розгляді депутатів знаходиться законопроект, згідно з яким планується зробити 2 серпня Днем пошани воїнів-десантників всіх часів та поколінь та днем пам’яті всіх десантників, які загинули за незалежність України. Саме на 2 серпня заплановано відкриття цього пам’ятного знаку».
Художня рада, після деякої дискусії, більшістю голосів затвердила проект цього пам’ятного знаку.